Committees

International scientific committee

Chair: Robin Devonshire (University of Sheffield, UK, FAST-LS)
Secretary: Georges Zissis (Toulouse University, France, FAST-LS)
Treasurer: John Stocks (Ceravision, UK, FAST-LS)
Members:

  • Helmar Adler (OSRAM Sylvania, USA)
  • Erich Arnold (Heraeus Noblelight, Germany)
  • Istvan Bakk (Tridonic, Austria)
  • Laszlo Balazs (GE Lighting, Hungary)
  • Kanji Bando (Nichia Co, Japan)
  • Howard Cooper (Institut Cellule Souche et Cerveau, France)
  • Alessio Corazza (SAES Getters S.p.A, Italy)
  • Rudy Geens (Havells-Sylvania Lighting, Belgium)
  • Peter Hanselaer (University of Leuven, Belgium)
  • Masafumi Jinno (Ehime University, Japan)
  • Gerrit M. W. Kroesen (Technical University of Eindhoven, Netherlands)
  • Mu-Qing Liu (Fudan University, China)
  • Ruiqing Ma (UDC, USA)
  • Jakob Maya (Next Light LLC, USA)
  • Matteo Meneghini (University of Padova, Italy)
  • Mark S. Rea (LRC – Rensselaer Polytechnic Institute, USA)
  • John Stocks (Ceravision, UK, FAST-LS,Treasurer)
  • Ching-Chang Sun (National Central University, Taiwan)
  • Nikolai Timofeev (University of St Petersburg, Russia)
  • Takeo Yasuda (Toshiba Lighting and Technology Corp, Japan)
  • Yukio Akashi (University Fukuoka, Japan)

Local organising committee

Chair: Tao Wang (University of Sheffield)
Vice Chair: Stuart Mucklejohn (CIE-UK)
Secretary: Rick Smith (University of Sheffield)
Deputy secretary: Katherine Greenacre (University of Sheffield)
Treasurers:

  • Peter Raynham (UCL)
  • John Stocks (Ceravision)

Members:

  • Peter Smowton (Cardiff University)
  • Stephen Sweeney (University of Surrey)
  • Rob Martin (University of Strathclyde)
  • Sir Colin Humphreys (University of Cambridge)
  • Huiyun Liu (UCL)
  • Giberto Brambilla (University of Southampton)
  • Philip Shields (University of Bath)
  • Philip Shadbolt (Zeta Group)
  • Steve Fotios (University of Sheffield)
  • Janet Milne (Genmhor Ltd.)
  • Brendan Keely (CIBSE)
  • Jess Gallacher (ILP)
  • Phillip Davis (Stockbridge Technology Centre Ltd)
  • Allan Howard (Technical Director Lighting & Energy Solutions at WSP, Executive Secretary for CIE-UK)
  • Martin Morgan-Taylor (De Montfort University)
  • Kevin Theobald (International Association of Lighting Designers (IALD))
  • Poopathy Kathirgamanathan (Wolfson Centre Brunel University)
  • Dominic O’Brien (University of Oxford)
  • Martin Cryan (University of Bristol)